2022-2023 Event Schedule & Registration Link

2022-2023 Event Schedule & Registration Links


EVENTS - North & South Districts

North District Team/Clubs

  1. Stout Wrestling Academy

  2. WLV JR WRESTLING

  3. Espanola jr wrestling

  4. Demon Junior Wrestling

  5. Capital City Jr Wrestling

  6. Cornerstone wrestling

  7. SWAT

  8. PATRIOT WRESTLING

  9. STARS AND STRIPES WRESTLING

  10. Taos Jr Wrestling Club

  11. SJF/HAC

  12. NM Beast

  13. 505 WC

  14. Thunder RTC

  15. Hammer House Mafia

  16. West Mesa Jr Wrestling

  17. Ravens

  18. La Cueva WH-6

  19. Aftermath Wrestling

  20. Blanco Wrestling Club

  21. New Mexico Outlaws

  22. Juggernaut Wrestling Club

  23. Academy Wrestling

  24. Bad Cat Wrestling

  25. Kingdom Wrestling Club

South District Team/Clubs

  1. Grant County Elite

  2. Los Lunas Tiger Jr. Wrestling

  3. Valencia Jaguar Jr. Wrestling

  4. Belen Junior Wrestling

  5. Roswell Invasion WC

  6. Lincoln County Young Guns

  7. Socorro Junior Wrestling

  8. LC Gladiators

  9. Ruidoso Braves YW

  10. Tucumcari

  11. Gila Monster Wrestling

  12. Team Silver YW

  13. WolfPack Wrestling Academy

  14. Lockjaw Wrestling Club

  15. New Mexico Bad Boyz

  16. Bulldog Jr. Wrestling

  17. Manzano Monarch Wrestling

  18. South Valley W.C.

  19. Mini Avengers

  20. Roswell YW

  21. Cobre YW

Tentative Schedule Of Events

Date/District/Location/Flyer/Registration Link

2022

November 13 - South / Sandia HS / Winter Chingasos / Results

November 13 - North / La Cueva HS / Doug Zimbeic / Results

November 20th - Qualifier / Gallup / Flyer Info / Results

November 27th - Non Qualifier / VVHS / Flyer Info Click Here/ Results

December 4th - North / Espanola / Flyer Info Click Here / Registration Link

December 4th - South / Los Lunas / Flyer Info / Registration Link

December 11th - South / Las Cruces /LC Gladiators / Registration Link Coming Soon

December 11th - North / Farmington / Cornerstone / Registration Link Coming Soon

December 18th - Qualifier/ Roswell / Registration Link Coming Soon

2023

January 8th - Qualifier / Farmington / Stout / Registration Link Coming Soon

January 15th - Non Qualifier / Socorro / Registration Link Coming Soon

January 22nd - South / Albuquerque / SVWC / Registration Link Coming Soon

January 22nd - North / Albuquerque / Aftermath / Registration Link Coming Soon

January 29th - North / Las Vegas /SWAT / Registration Link Coming Soon

January 29th - South / Belen / Registration Link Coming Soon

February 5th - Qualifier / Ruidoso / Lincoln County Young Guns / Registration Link Coming Soon

February 12th - North District Championships / Albuquerque / 505WC / Registration Link Coming Soon

February 12th - South District Championships / Valencia / Registration Link Coming Soon

February 19th - Non Qualifier / Albuquerque / Wolfpack / Registration Link Coming Soon

February 26th - NMJW State Championships / Tingley / Registration Link Coming Soon

March 4th - GSWN / Tingley / Registration Link Coming Soon

2022 NM Youth Boy

Team Rankings

  1. Stout Wrestling Academy

  2. WolfPack WC

  3. St. Jude Fire

  4. NM Beast WC

  5. LockJaw WC

  6. Grant County Elite

  7. NM Bad Boys

  8. Los Lunas WC

  9. 505 WC

  10. Thunder RTC

2022 NM Youth Girl

Team Rankings

  1. NM Wolfpack

  2. Valencia WC

  3. 505 Wrestling Club

  4. St. Jude Fire

  5. NM Beast WC

  6. Los Lunas WC

  7. Bulldog WC

  8. Stout Wrestling Academy

  9. Stars & Stripes WC

  10. LockJaw WC

WRESTLER OF THE YEAR 2022 (BOY)

6U - ASIC GALLEGOS - GRANT COUNTY ELITE

8U - DILLON WRIGHT - STOUT ACADEMY

10U - SANTINO MARTINEZ - NM BEAST

12U - BENJAMIN DURAN - ESPANOLA JW

15U - ANDRE MARTINEZ - WOLFPACK

WRESTLER OF THE YEAR 2022 (GIRL)

6U - KHOLE PEAK - 505 WC

8U - HAILEY STEPHENSON - VALENCIA JW

10U - DAISIA COLE - CAPITAL CITY

12U - LACIE GRIEGO - WOLFPACK

15U - JADEN MEADOWS - NM BEAST

WRESTLER OF THE YEAR 2020

TAREN OLGUIN

STOUT ACADEMY

6U

DRAGON MARTINEZ

LOCKJAW

8U

MARCUS ABEYTA

ST. JUDE FIRE

10U

LORENZO GALLEGOS

ST. JUDE FIRE

12U

BRENNAN GRANT

ST. JUDE FIRE

15U

YOUTH GIRL WRESTLER OF THE YEAR

  • 6U - Hailey Stephenson (NMSWC)

  • 8U - Izabella Pacheco (CSWC)

  • 10U - Neviah Varela-Marquez (NMB)

  • 12U - Alyssa Sedillo (LCG)

  • 15U - Malaya Hofman (WP)

WRESTLER OF THE YEAR 2019

Boy


Girl